Witam wszystkich, którzy są ze mną, wszystkich którzy po cichutku zaglądają i wszystkich, którzy przyjdą tylko raz i nigdy nie wrócą. Cieszę się, że jesteście :)

Obserwują:

Ponczo - Moje schematy

1. Ponczo wiosenne na okrągłych drutach
 

Ponczo, na które przedstawiam schemat, jest jak wiele innych na stronach internetowych. Jednakże, gdy szukałam konkretnego wzoru, okazało się, że wszystkie podobne poncha robione są z grubych włóczek i na grubych drutach. Moje ponczo miało być wiosenne, lżejsze i cieńsze niż zimowe okrycia.
Dla chętnych na ten rodzaj poncza, podaję poniżej schemat dotyczący ilości oczek i przerabianych rzędów.
Włóczka:  YarnArt Jeans ( kolor nr 28, grafit), 40dag.
Waga zużytych motków: 367g
Druty z żyłką, okrągłe, nr 3,5, długości 40 i 100cm
Rozmiar: przy 160 cm wzrostu zakrywa pupę i ok. 7/8 rękawa.
Całkowita długość poncza: 65 cm

 • Na druty o długości 40 cm, nabieramy 112 oczek i przerabiamy na okrągło 9 rzędów ściągaczem podwójnym: 2 oczka lewe, 2 oczka prawe. Jeśli chcemy mieć golf, przerabiamy tę sama ilość oczek w rzędzie, do pożądanej wysokości golfu.
 • 10 rząd - same oczka lewe.
 • 11 rząd - same oczka prawe, w rzędzie umieszczamy 4 markery, w tym pierwszy (początek rzędu) w innym kolorze. Dziergamy dżersejem, cały czas robimy oczka prawe.
 • Od 12 rzędu przed i po każdym markerze, co drugi rząd dodajemy po jednym oczku. W sumie w każdym co drugim rzędzie przybywa 8 oczek.
 • Przerabiamy do takiej wysokości, aby na drutach było 72x4=288 oczek. U mnie to jest 12,5 cm od ściągacza. Gdy druty będą za krótkie, przekładamy robótkę na drut 100cm.
 • W następnym rzędzie dodajemy oczka tylko z przodu i z tyłu robótki, przed i po markerze. Markery boczne ściągamy z drutów. Teraz w każdym co drugim rzędzie będzie przybywać po 4 oczka. W ten sposób robimy do wysokości 50 cm od ściągacza (248x2=496 oczek).
 • Od następnego rzędu dodajemy oczka przed i po markerze co czwarty rząd. Robimy na wysokość 60 cm od ściągacza ( 528 oczek).

Pozostaje nam wykonać szlak wykończeniowy. Ponczo nie powinno być zakończone na całkiem gładko, gdyż dżersej ma tendencje do podwijania się. Ja wykonałam szlak wzorem francuskim, przedzielonym rzędami pojedynczego ażuru: • 1 rząd oczka lewe
 • 2 rząd oczka prawe
 • 3 rząd oczka lewe
 • 4 rząd powtarzać * narzut, dwa oczka razem na prawo* Jednocześnie przy markerach dodajemy oczka jak wyżej.
 • 5 rząd oczka prawe
 •  6 rząd oczka lewe
 • 7 rząd oczka prawe
 • 8 rząd oczka lewe. Dodajemy oczka jak wyżej
 • 9 rząd oczka prawe
 • 10 rząd oczka lewe
 • 11 rząd powtarzać * narzut, dwa oczka razem na prawo*
 • 12 rząd oczka prawe. Dodajemy oczka przy markerach
 • 13 rząd oczka lewe
 • 12 rząd oczka prawe
 • 15 rząd zakańczamy luźno wszystkie oczka.

Jeśli ktoś nie wie jak dodawać oczka, żeby nie było dziurek zapraszam TUTAJ.

YarnArt Jeans - moja opinia.
Nigdy wcześniej nie robiłam nic z tej włóczki. Jest miękka, miła w dotyku, lekko schodzi z druta, bez włosków, nie rozdwaja się w czasie pracy.  Ma opinię nie mechacącej się. Ponieważ jest to mieszanka akrylu i bawełny, nadaje raczej się na wiosenno-letnie dzianiny.
Prasowałam żelazkiem nastawionym na dwie kropki, potem na trzy, bez pary - prasuje się dobrze.

*******************************************************************************************

2. Ponczo na drutach, z prostokątów
Włoczka: Kotek, wyszło 47dag
Druty nr 5

54 cm = 80 oczek = 1o. brzegowe - 15 o. wzorem ryżowym - 6 o. na warkocz - 15 o. wzorem ryżowym - 6 o. warkocz - 15 o. wzór ryżowy - 6 o. warkocz - 15 o. wzór ryżowy - 1 o. brzegowe

Na wysokości 82 cm zakończyłam prostokąt luźnym splotem. Drugą część robimy identycznie. Zszywamy obie części. W okół szyi robimy golf nabierając oczka wzdłuż otworu.

Komin-golf robiłam z podanej niżej strony Drops'a
http://www.garnstudio.com/lang/pl/pattern.php?id=5801
LUŹNY KOŁNIERZ:
Przer. jak kołnierz „szalowy" z każdej strony otworu z przodu następująco (końce zostaną doszyte do siebie na środku tyłu):
Umieścić 2 markery na dekolcie przodu w odl. ok. 5-5-6-7 cm od czubka na środku przodu, mierzyć wzdłuż każdej strony dekoltu.
Nabrać LUŹNO 72-78-86-92 o. na druty z żyłką nr 4,5, następnie nabrać na prawej stronie robótki od 54 do 68 o. wokół dekoltu (zacząć w miejscu 1 markera na przodzie i zatrzymać się w miejscu drugiego markera), następnie nabrać LUŹNO 72-78-86-92 o. na końcu rzędu = ok. 198-252 o.
Przer. ściegiem francuskim, w tą i z powrotem, aż wys. kołnierza wynosi 7-7-8-9 cm. Przer. teraz rzędy skrócone, aby tył kołnierza był wyższy: przer. 68-74-82-88 o.p., zdjąć te oczka na drut pomocniczy, przer. pozostałe o. w rzędzie na prawo, obrócić, przer. 68-74-82-88 o.p., zdjąć te oczka na drut pomocniczy, przer. pozostałe o. w rzędzie na prawo, *obrócić, przer. 6-7-7-8 o.p., zdjąć te oczka na drut pomocniczy, przer. pozostałe o. w rzędzie na prawo, obrócić robótkę, przer. 6-7-7-8 o.p., zdjąć te oczka na drut pomocniczy i przer. pozostałe o. w rzędzie na prawo*, powt. od *-* jeszcze 2 razy. Wziąć ponownie wszystkie o. z drutów pomocniczych i dalej przer. ściegiem francuskim, w tą i z powrotem przez wszystkie o., aż wys. kołnierza wynosi ok. 9-9-10-11 cm od węższej strony (tj. z końców z każdej strony). Zamknąć bardzo luźno.
Skrzyżować 2 „szale" na środku przodu, ponad ramionami do środka tyłu, aby końce zetknęły się na środku tyłu. Zszyć krótsze boki brzeg do brzegu w odl. 1 o. od brzegu. Kołnierz opada teraz luźno wokół otworu na głowę.

***********************************************************************************

3 komentarze:

 1. bardzo fajne i ciekawe wykonanie. OPIS TEŻ "PRZYSWAJALNY" - DZIĘKUJĘ I ŻYCZĘ DALSZYCH CIEKAWYCH PRAC * pozdrawiam * Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wytłumaczone, właśnie takiego opisu potrzebowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje! Przeszukiwalam internet od paru dni, zeby wlasnie cos takiego znalezc! :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy wpisany komentarz :) Są dla mnie bardzo ważne. Dzięki nim wiem, że to co robię, ma jakiś sens.